Marzeniem pewnego ekscentrycznego szejka arabskiego, Abdula Sammulaha, posiadającego wiele kwitnących przedsiębiorstw na całym świecie, jest zbudowanie swojej własnej wieży Eiffla i ulokowanie jej na terenie jednej z jego ulubionych posiadłości na południu Francji…
Myliłby się jednak ten, który pomyślałby, że szejk po prostu wyłoży pieniądze na nowy projekt. Abdul Sammulah jest doświadczonym inwestorem, który nie wyrzuca pieniędzy w błoto i najpierw chce sprawdzić, na ile jego nowy pomysł da się zrealizować. Wybiera więc cztery zespoły pracowników, którzy mają postawić próbną budowlę w określonym czasie. Dopiero na podstawie obserwacji ich pracy i osiągniętych efektów szejk wybierze ostatecznie jedną brygadę, która zbuduje mu to cudeńko w ogródku. Przed zespołami trudne zadanie – trzeba zaplanować budowę, skoordynować dostawy poszczególnych elementów, podzielić się zadaniami, zmierzyć z ograniczonym budżetem i zmieniającymi się warunkami zewnętrznymi, by wreszcie postawić konstrukcję zgodną ze specyfikacją. A to wszystko z ograniczonym czasie i uciekających terminach. Który zespół okaże się najlepszy…?
Gra symulacyjna „Wieża Eiffla”, będąca jedną z wielu gier szkoleniowych oferowanych przez Exprofesso, ma rozwijać umiejętności menedżerskie, współpracy w zespole oraz uczyć graczy podstaw zarządzania projektami. Konieczność bieżącego analizowania budżetów i procesu budowy oraz umiejętność koordynacji kilku składowych części projektu są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Uczestnicy uczą się elastycznie reagować na zmiany, uwzględniając w swoich działaniach narzucane im ograniczenia (finansowe, budowlane, czasowe) oraz dostępne zasoby. Dobre rozplanowanie inwestycji pozwala efektywnie ją realizować, a odpowiednio podzielone zadania i skuteczne wykorzystywanie posiadanych zasobów daje możliwość zakończenia prac w terminie. Budowa wieży to również idealny moment na rozwinięcie umiejętności zarządzania ryzykiem w projektach i uświadomienie sobie jego wagi.
W trakcie rozgrywki gracze stykają się z sytuacjami, które spotkać mogą w rzeczywistym procesie zarządzania projektami, a podejmowane przez nich decyzje na każdym z etapów gry wpływają na jej finalny efekt. Ciekawa formuła i element rywalizacji wpleciony w rozgrywkę pozwalają utrzymać zaangażowanie graczy na wysokim poziomie, a ujawniane po każdym etapie wyniki wszystkich grup motywują do osiągania jeszcze lepszych rezultatów. Wszystko w atmosferze rozrywki i dobrej zabawy, zgodnie z ideą edutainment.