Okres sylwestra i nadejście nowego roku to czas, gdy wiele osób podejmuje decyzję o zmianach w swoim życiu. Często dotyczą one również kariery zawodowej i rozwoju osobistego, jednak nadchodzące lata pokazują, że pomiędzy postanowieniem, a realizacją droga jest daleka. Co można zrobić, by noworoczne postanowienia nie stały się jedynie pomysłem i doczekały realizacji?
Podstawową rzeczą jest odpowiednie wyznaczenie celów. Te, które są poza zasięgiem lub te, których nie da się osiągnąć powinny od razu zostać odrzucone – przecież i tak nie ma możliwości by je zrealizować, więc nie warto zawracać sobie nimi głowy.
Jeżeli planujemy zmiany długofalowe warto podzielić je na drobniejsze (krótkoterminowe) cele, które pozwolą nam monitorować dochodzenie do celu głównego i stopień jego realizacji. Decydując się na określone zmiany trzeba wziąć pod uwagę również sposoby ich realizacji. Czy potrzebna będzie dodatkowa wiedza, której dotychczas nie udało się zdobyć? Jak rozplanować szkolenia i jak wybrać te, które charakteryzują się najwyższą skutecznością? Czy uruchomić dodatkowe wsparcie w postaci np. doradztwa, programów mentoringowych lub coachingowych?
Wybór odpowiedniego wsparcia zewnętrznego to jedno z istotniejszych zagadnień towarzyszących zmianie. Nie każdą wiedzę da się pozyskać w krótkim czasie i nijak nie można nadrobić wielu lat doświadczenia w branży. Dlatego też w program zmian warto wpleść elementy szkoleń, podczas których można zarówno poszerzyć swoje kompetencje i wiedzę (szkolenia twarde), jak również wykształcić odpowiednie umiejętności miękkie, które pozwolą łatwiej i efektywniej przejść przez proces zmian.
Zmiana wymaga bowiem elastyczności w dostosowywaniu się do nowych warunków i łatwości adaptacji do sytuacji przejściowych. Dla wielu osób jest to wyzwanie – zmiana rutynowych, wyuczonych zachowań, nowe i nieznane schematy i konieczność uczenia się wszystkiego od nowa są trudne. Ich trudność można jednak zminimalizować pracując nad sobą i swoim rozwojem zawodowym. Pomagają w tym szkolenia prowadzone metodą edutainment, łączące w sobie zabawę z nauką. Możliwość spotkania się z symulowanymi sytuacjami (ale znajdującymi swoje odbicie w rzeczywistych wyzwaniach życia zawodowego) oraz bezpieczne otoczenie gry, w której można przetestować pewne zachowania i sprawdzić konsekwencje podejmowanych decyzji to idealne warunki do nauki nowych umiejętności i zdobywania wiedzy. Tutaj można nauczyć się kreatywności, rozbudować kompetencje z zakresu komunikacji i współpracy z ludźmi. Gra symulacyjna daje również możliwość całościowego spojrzenia na procesy w przedsiębiorstwie, uświadamiając wzajemne zależności i synergiczne zmierzanie do wspólnego celu. To także okazja do przyjrzenia się swoim słabszym stronom i impuls do pracy nad nimi. Dzięki wsparciu udzielonemu przez trenera oraz wiedzy o sobie, którą można pozyskać na podstawie rozegranej gry, realizacja noworocznych postanowień może stać się o wiele łatwiejsza, a cel do osiągnięcia bliższy niż się wydawało.